Huawei Matepad T10 WiFi (64GB, Blue)
Picture 1 of 4 

Picture 2 of 4 

Picture 3 of 4 

Picture 4 of 4 

The Huawei MatePad T10 WiFi has a 9.7-inch HD Full View display, dual speakers and is light and thin in shape. The tablet comes with a charger, eject pin and the cable.
Basic specifications
| Article number | 556429 |
|---|---|
| EAN | 6901443444809 |
| Alternative item number | HUE00T10A |
| Brand | Huawei |
Connections
| NFC | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| GPS | Yes |
Operating systems
| Operating system | Android |
|---|
Screens
| Screen size | 9.7" |
|---|---|
| Screen resolution | 1280 x 800 |
Cameras
| Waterproof | No |
|---|
Processors
| Processor - number of cores | 8 |
|---|---|
| Mobile processor | Kirin 710A |
Memory
| Memory capacity | 64GB |
|---|---|
| Max. memory upgrade | 512GB |
| Memory cards | microSD |
| Memory RAM | 4GB |
| Expandable memory | Yes |
Basics
| Delivery contents | Power supply, Data cable |
|---|---|
| Guarantee | 24M |
Batteries
| Battery capacity | 5100mAH |
|---|---|
| Wireless charging | No |