Huawei Matepad 11 WiFi (128GB, Grey)
Picture 1 of 4 

Picture 2 of 4 

Picture 3 of 4 

Picture 4 of 4 

The mobile all-rounder. Since Huawei Matepad 11 is equipped with the 120 HZ Huawei Fullview display for more comfort for the eyes. It supports the 2nd generation Huawei M-Pencil, has 4 stereo speakers and can play 12 hours of videos.
Basic specifications
| Article number | 556502 |
|---|---|
| EAN | 6941487229499 |
| Alternative item number | HUE0MP11A |
| Brand | Huawei |
Connections
| NFC | No |
|---|---|
| WiFi | Yes |
| GPS | Yes |
Operating systems
| Operating system version | Harmony OS |
|---|
Screens
| Screen size | 10.95" |
|---|---|
| Screen resolution | 2560 x 1600 |
Cameras
| Waterproof | No |
|---|
Processors
| Processor - number of cores | 8 |
|---|---|
| Mobile processor | Qualcomm Snapdragon 865 |
Memory
| Memory capacity | 128GB |
|---|---|
| Max. memory upgrade | 1000GB |
| Memory cards | microSD |
| Memory RAM | 6GB |
| Expandable memory | Yes |
Basics
| Delivery contents | Data cable |
|---|---|
| Guarantee | 24M |
Batteries
| Battery capacity | 7250mAH |
|---|---|
| Wireless charging | No |