Huawei Watch GT3 Steel Strap (46mm, Steel)
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

The Huawei Watch GT 3 is your daily companion in everyday life. It reliably records all your activities, notifies you about calls, emails or calendar events and is also waterproof up to 50 meters. The ultra-sharp Amoled display with a resolution of 466 x 466 pixels shows you all recorded data at a glance.
Basic specifications
| Article number | 556515 |
|---|---|
| EAN | 6941487249350 |
| Alternative item number | HUD00GT3F |
| Brand | Huawei |
Connections
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
Screens
| Screen size | 1.43" |
|---|---|
| Screen resolution | 466 x 466 |
Cameras
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Waterproof – more information | 5 ATM |
Memory
| Memory capacity | 4GB |
|---|
Basics
| Delivery contents | Data cable |
|---|---|
| Guarantee | 24M |
Batteries
| Battery capacity | 455mAH |
|---|---|
| Wireless charging | Yes |
Wearable
| Main functions | Make and answer calls, sleep recording, Stress levels |
|---|---|
| Outdoor + Leisure functionalities | Cycling, Fitness functions, rowing, Running, Swimming |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer Sensor, Gyro sensor, Optical heart sensor |
| Wristband material | Leather |
| Changeable watch strap | Yes |
| Strap width | 20 mm |
| Case material | Stainless steel |
| Case diameter | 46 mm |