iPhone 14 Pro 5G (256GB, Deep Purple)
Picture 1 of 3 

Picture 2 of 3 

Picture 3 of 3 

"Default description EN"
Basic specifications
| Article number | 556846 |
|---|---|
| EAN | 194253403487 |
| Alternative item number | APB14P0256D |
| Brand | Apple |
Connections
| Mobile standard | 5G |
|---|---|
| NFC | Yes |
Operating systems
| Operating system | iOS |
|---|---|
| Operating system version | iOS 16 |
Screens
| Screen size | 6.1" |
|---|---|
| Screen resolution | 2556 x 1179 |
Cameras
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Waterproof – more information | IP68 |
Processors
| Processor - number of cores | 6 |
|---|---|
| Mobile processor | Apple A16 Bionic |
Memory
| Memory capacity | 256GB |
|---|---|
| Memory RAM | 6GB |
| Expandable memory | No |
SIM cards
| SIM card type | Nano-SIM |
|---|---|
| Dual SIM | No |
Basics
| Delivery contents | Data cable |
|---|---|
| Guarantee | 24M |
Batteries
| Battery capacity | 3200mAH |
|---|---|
| Output | 20w |
| Wireless charging | Yes |