Crosscall Core Z5 5G (64GB, Black)
Picture 1 of 5 

Picture 2 of 5 

Picture 3 of 5 

Picture 4 of 5 

Picture 5 of 5 

"Default description EN"
Basic specifications
| Article number | 557320 |
|---|---|
| EAN | 3700764723265 |
| Alternative item number | CRC0CZ5A |
| Brand | Crosscall |
Connections
| Mobile standard | 5G |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
Operating systems
| Operating system | Android |
|---|
Screens
| Screen size | 6.08" |
|---|---|
| Screen resolution | 1520 x 720 |
Cameras
| Waterproof | Yes |
|---|---|
| Waterproof – more information | IP68 |
Processors
| Processor - number of cores | 8 |
|---|---|
| Mobile processor | Qualcomm® QCM6490 |
Memory
| Memory capacity | 64GB |
|---|---|
| Memory cards | microSD |
| Memory RAM | 4GB |
| Expandable memory | Yes |
SIM cards
| SIM card type | Nano-SIM |
|---|---|
| Dual SIM | Yes |
Basics
| Delivery contents | Power supply, Data cable |
|---|---|
| Guarantee | 24M |
Batteries
| Battery capacity | 4950mAH |
|---|---|
| Output | 20w |